טיפים משפטיים
דיני משפחה- צוואה, מציגה את רצונך ודואגת ליקיריך.
חוק הירושה קובע כי במות אדם עובר עזבונו ליורשיו. יורשיו של אדם הינם אלה המוגדרים בחוק כיורשים על פי דין או זכאים על פי צוואה, במידה וקיימת צוואה.
אין אדם יודע מה צופן עתידו וכמובן איש מאיתנו אינו אוהב להרהר בפטירתו ובהשלכותיה. צוואה הינה דרכו של אדם לומר את דברו האחרון ולסכם את העדפותיו. זאת רק אחת הסיבות שכדאי לכל אחד מאיתנו להשאיר צוואה ובה הוראות מדויקות מה ייעשה בעיזבון. הצצה אחת בתיקי הירושה והעיזבון המנוהלים כיום בבתי המשפט לענייני משפחה, די בה בכדי לשכנע כל אדם, לדאוג מראש לצוואה ורק שלא ייווצרו מלחמות ירושה בין יקיריו לאחר לכתו. במידה ולמנוח היו כמה נכסי מקרקעין בעזרת צוואה ניתן למנוע שותפות כפויה בין היורשים, תכנון נכון של חלוקת הנכסים בצוואה יכול להביא לחסכון עצום במיסי מקרקעין ולהקטנת עלויות רבות הקשורות בעיזבון.
מטבע הדברים, אדם בהליכי גירושין/פירוד אינו מעוניין להוריש לבן הזוג את רכושו, כל אדם וסיבותיו שלו. אולם, כל עוד נמשך ההליך וכל עוד בני הזוג אינם גרושים רשמית, במצב כזה בהיעדר צוואה החוק קובע כי בן הזוג החוקי הוא אחד היורשים. על פי רוב, אדם העומד בפני גירושין או פירוד מעוניין להבטיח את עתידם של ילדיו ולא את של בן הזוג ממנו האדם מעוניין להיפרד. עריכת צוואה מבטיחה כי הרכוש לא יגיע לידיו של בן הזוג ממנו האדם מעוניין להיפרד ויגיע אך ורק לידיים רצויות. במקרה של ידועים בציבור, עלולה להיווצר בעיה בקשר למעמדו של הידוע/ה בציבור ולהתעורר השאלה האם הוא אכן נכנס להגדרה ומה הן זכויותיו. כאשר אדם חי עם ידוע/ה בציבור בעודו נשוי לבן זוגו החוקי וטרם הצליח להשיג את הגט, במצב כזה עפ"י החוק היורש הוא בן הזוג החוקי ולא הידוע/ה בציבור. עריכת צוואה במקרה זה יכולה בהחלט לחסוך לא מעט מאבקים משפטיים. כמו כן ניתן לערוך צוואה שבה אדם מוריש את רכושו לידוע/ה בציבור שלו במקום לבן זוגו החוקי וכך לומר את דברו האחרון ולסכם את העדפותיו.
הסיבות הנ"ל הן רק מספר דוגמאות בהן צוואה מונעת מלחמות ירושה ומציגה את רצון המצווה בטרם לכתו.
* מידע זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא. בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
שד' ירושלים 18(מגדלK), משרד 417B, אשדוד
טל: 077-8678518 טל' נייד: 050-8671577
פקס: 08-8678518
אי-מייל: meital@msk.co.il
כל הזכויות שמורות מיטל שי כנפו משרד עורכי דין.