טיפים משפטיים
דיני משפחה- הקדמת בן/בת הזוג במאבק הגירושין
במדינת ישראל קיימות שתי מערכות של בתי משפט שלהן הסמכות לדון בענייני גירושין - בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. יוצא אפוא, כי במקרה של גירושין, חייבים בני הזוג לפנות לבית הדין הרבני, לצורך הגירושין. ואולם, בנושאים האחרים, הנלווים לגירושין כגון: מזונות, משמורת, חלוקת רכוש וכו', ניתן להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.
ההנחה הרווחת הינה כי בתי הדין הרבניים נוחים יותר לגברים מאשר לנשים, ואילו בתי המשפט לענייני משפחה נוחים יותר לנשים. בהתאם להנחה זו בוחרים מרבית הגברים להזדרז ולהגיש לבית הדין הרבני תביעת גירושין כרוכה במזונות אשה, מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראיה. לעומתם, הנשים יבחרו עפ"י רוב להזדרז ולהגיש לביהמ"ש לענייני משפחה תביעת מזונות, משמורת ורכוש וזאת עוד בטרם יספיק הבעל להגיש לבית הדין הרבני תביעת גירושין כרוכה.פעמים רבות מוכרע גורל התיק לפי השאלה מי משני בני הזוג עשה את המהלך הראשון.
השוני בין הפסיקה שבין בתי הדין לבתי המשפט גורם לתופעה של "מרוץ סמכויות" וכל הקודם הוא זה שמכתיב את "סדר היום" של הדיונים, ולמעשה כופה על בן הזוג לדון בנושאים הנ"ל במקום בו יש לו את היתרון.
האמנם ההנחה לפיה בתי הדין הרבניים נוחים יותר לגברים מאשר לנשים, ואילו בתי המשפט לענייני משפחה נוחים יותר לנשים נכונה בכל המקרים? התשובה לכך היא שלילית.
ישנם מקרים בהם עדיף לנשים להגיש תביעות בבתי הדין הרבניים ואילו לגברים רצוי לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, הכל תלוי בעניין, בנסיבותיו ובתוצאות הרצויות, כל מקרה לגופו.
הטיפול בגירושין הוא עניין מורכב הדורש ידע והתמחות ייחודיים. האסטרטגיה הנה לב ליבו של סכסוך הגירושין, הקדמת בן הזוג ללא תוכנית פעולה ארוכת טווח, עלולה להוביל לאובדן מוחלט של היתרון בנקיטת הצעד הראשון. היוועצו בעורך דין מומחה באסטרטגיה של הגירושין בדבר המהלכים שעליכם לנקוט בהם על מנת לנצח במאבק הגירושין.
* מידע זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא. בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
שד' ירושלים 18(מגדלK), משרד 417B, אשדוד
טל: 077-8678518 טל' נייד: 050-8671577
פקס: 08-8678518
אי-מייל: meital@msk.co.il
כל הזכויות שמורות מיטל שי כנפו משרד עורכי דין.