טיפים משפטיים
דיני משפחה- הסכמי גירושין הדרך המועדפת לסיים את קשר הנישואין
המטרה העיקרית של הסכם הגירושין הינה לעצב מחדש את התא המשפחתי לאחר פירוקו. על בני הזוג להגיע להסכמה בדבר תנאי הפרידה שלהם, ואז להביאה אל בית משפט לענייני משפחה או בית דין הרבני כדי לקבל מהם אישור הסכם גירושין. חשיבותו של הסכם גירושין טוב הוא ביכולתו לחזות קשיים אשר עלולים להתעורר כתוצאה מהפירוד, ולמנוע התלקחות מחלוקות בעתיד. מרבית הסכמי הגירושין עוסקים במספר נושאים עיקריים עליהם נמנים: הסדרת הגט, אחזקת הילדים והסדרי ראיה, מזונות ילדים וחלוקת הרכוש המשותף.
העובדה שאחד מהצדדים אינו רוצה להמשיך יותר את קשר הנישואין, אינה צריכה להוביל בהכרח למלחמה, אלא אם כן זהו המוצא האחרון. ישנם עורכי דין הידועים כששים לקרב שיגררו את לקוחותיהם למלחמת התשה, שתצא מהר מאוד משליטתם, כאשר לקוחותיהם אף לא ידעו שישנה גם דרך אחרת. למלחמת גירושין השפעה ארוכת טווח על כל הצדדים ובעיקרה עוגמת נפש רבה ונזק נפשי ניכר, במיוחד לילדים, ישנם מקרים בהם השפעה זו לא פגה גם שנים ארוכות לאחר תום הסכסוך, סיבה זו לבדה מצדיקה מיצוי של כל הליכי המו"מ על מנת לגבש הסכם גירושין. מלחמת גירושין המתנהלת בערכאות המשפטיות, בין בני זוג, עולה ממון רב, הכולל לא רק את שכר טרחתם של עורכי הדין המנהלים את המערכה, אלא גם הוצאות נוספות כגון הוצאות משפט, איסוף מידע, חוות דעת מומחים, אבדן ימי עבודה וכו'. רשימת היתרונות בבחירה בדרך של הסכם גירושין הינם רבים ומשמעותיים, כאשר יש לזכור כי צדדים הממתינים להכרעה שיפוטית בעניינם יאלצו להמתין זמן רב וחלק לא מבוטל מהנושאים שנראים משמעותיים למי מהצדדים לא יוסדרו ויושארו פתוחים. כמו כן, קיימת ודאות רבה יותר לתוצאות העתידיות בעקבות גירושין בהסכמה, ביחס לתוצאה שתתקבל לאחר הכרעה שיפוטית.
גם אם הגעתם להסכמה בכל הנקודות, מומלץ כי תפקידו את ניסוח ההסכם, לרבות אישורו בבית המשפט או בבית הדין הרבני, בידי עורך דין, שיבחן את ההסכמות, יבדוק האם לא נשכחו נושאים מסוימים וינסח את ההסכמות בצורה משפטית. בדרך זו, תמנעו מחלוקות בעתיד.
* מידע זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא. בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
שד' ירושלים 18(מגדלK), משרד 417B, אשדוד
טל: 077-8678518 טל' נייד: 050-8671577
פקס: 08-8678518
אי-מייל: meital@msk.co.il
כל הזכויות שמורות מיטל שי כנפו משרד עורכי דין.