טיפים משפטיים
דיני משפחה-ידועים בציבור
"חיי משפחה וניהול משק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה", אלה הם שלושת הפרמטרים שקיומם ביחד ובו זמנית מקנה על פי החוק את המעמד "ידועים בציבור".
כאשר מדובר בידועים בציבור שנפרדים, מוכרת היום בפסיקה זכותם ההדדית של בני זוג הידועים בציבור לקבל מזונות האחד ממשנהו. היה והתקיים ביניהם דפוס של תלות כלכלית הפסיקה גם מאפשרת חיוב בעל אופי של מזונות משקמים, לתקופה אשר אורכה והיקפה תלויים בנסיבות המיוחדות של כל מקרה ומקרה. לא מעט ידועים בציבור מכינים הסכם בסגנון "אנחנו לא ידועים בציבור" כך, במקרה של פירוד בן הזוג לא יקבל את המגיע לו בתוקף היותו ידוע בציבור, כעיקרון הסכם שכזה ניתן לביטול בבית המשפט ובן הזוג יהיה זכאי למעמד ולזכויות המגיעות לידוע בציבור ואולם כל מקרה ייבחן לפי נסיבותיו. הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור אין חובה לאשרו, אולם ניתן ורצוי לאשר הסכם בין ידועים בציבור בפני בית המשפט לענייני משפחה.
כאשר זוג עומד בהגדרה של ידועים בציבור ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים זכאי בירושה על פי דין כאילו היו נשואים זה לזה, וזאת כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת בצוואה שהשאיר המוריש. הדרך למנוע מבן זוג המוגדר ידוע בציבור או ידועה בציבור לקבל ירושה היא בדרך של צוואה. יש לציין שאפילו אם בן הזוג שנשאר בחיים אינו אחד הזכאים בצוואה יש לו את הזכות לתבוע מזונות מהעיזבון, המבחן הקובע לצורך הקמת הזכות הינו "מבחן הנזקקות" ונטל השכנוע מוטל על הידועה בציבור. חשוב לציין, כי הנטל המוטל על כתפיו/כתפיה של הידוע/ה בציבור להוכיח שיתוף בנכסים, במיוחד נכסים עסקיים הוא כבד באופן משמעותי מזה המוטל על כתפי הנשואים.
בכדי למנוע אי הבנות עתידיות ולחסוך לא מעט מאבקים משפטים, במקרה של פרידה או פטירת אחד הצדדים, מומלץ להכין הסכם לחיים משותפים בין בני הזוג וצוואה בהתייעצות עם עו"ד המומחה בתחום, וזאת על מנת לקבוע מראש את מערכת היחסים, ובכלל זה את חלוקת הרכוש הקיים וברכוש שיצטבר במשותף.
* מידע זה, מעצם טבעו, אינו מהווה ייעוץ משפטי או חוות דעת, אלא תיאור כללי של הנושא. בכל מקרה של עניין ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
שד' ירושלים 18(מגדלK), משרד 417B, אשדוד
טל: 077-8678518 טל' נייד: 050-8671577
פקס: 08-8678518
אי-מייל: meital@msk.co.il
כל הזכויות שמורות מיטל שי כנפו משרד עורכי דין.